kwas hialurynowy

Kwas hialuronowy

Iniekcje dostawowe z kwasu hialuronowego są efektywną i bezpieczną metodą wspomagania leczenia oraz zwalczania objawów choroby zwyrodnieniowej stawów.

Autor: Patryk

Czas czytania: 3 minuty

Co to jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem mazi stawowej i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania stawów. Jest odpowiedzialny za elastyczność, odpowiednie „smarowanie” i „amortyzację”, a także odżywianie stawu. Jego naturalne wytwarzanie może być zaburzone w postępującej chorobie zwyrodnieniowej stawu, a także w wyniku urazu stawu.

W jakim celu wykonuje się iniekcje z kwasu hialuronowego (tzw. wiskosuplementację)?

Iniekcje dostawowe z kwasu hialuronowego są efektywną i bezpieczną metodą wspomagania leczenia oraz zwalczania objawów choroby zwyrodnieniowej stawów.

Zmiany chorobowe w stawie (w wyniku jego urazu lub choroby zwyrodnieniowej) powodują, że obniża się  elastyczność i lepkość mazi stawowej, co zmniejsza ruchomość stawu, wywołuje ból i powoduje destrukcję chrząstki stawowej.

  • U osób powyżej sześćdziesiątego roku życia cierpiących na chorobę zwyrodnieniową preparaty w formie zastrzyków znacząco zmniejszają ból oraz poprawiają zakres ruchomości w stawie, w rezultacie ułatwiają bezbolesne poruszanie się. 
  • Tego typu metoda leczenia w wielu przypadkach stanowi bardzo często jedyny, bezoperacyjny sposób na poprawę funkcjonowania. Może być stosowana u Pacjentów przygotowywanych  np. do zabiegu operacyjnego wymiany stawu. Wydłuża bezbólowy okres oczekiwania na operację.
  • Wiskosuplementacja jest skuteczna w przypadku zgłaszania przez Pacjenta takich objawów jak: ból podczas poruszania się, tkliwość okolicy stawu, trzeszczenie podczas ruchu, obrzęk czy wysięk w wyniku stanu zapalnego w stawie. 
  • Kwas hialuronowy podany u osób młodych – pourazowo, ma działanie odżywcze na chrząstkę oraz znacząco poprawia mechanikę płynu stawowego. W rezultacie pacjenci obserwują zmniejszenie dolegliwości bólowych co pozwala wrócić do aktywnego trybu życia. 

Efekt przeciwbólowy oraz poprawa funkcjonowania pojawia się po kilku dniach wskutek zachodzących pozytywnych zmian w biomechanice stawu po wykonanej iniekcji. 

Przeciwzapalne właściwości kwasu hialuronowego pozwalają zastanowić się nad zmianą farmakoterapii u Pacjenta, u którego podawano niesteroidowe leki przeciwzapalne. Lekarz może rozważyć zastosowanie innej grupy leków, które mają mniej działań niepożądanych oraz zmniejszyć dawki doustnych środków przeciwbólowych.

Jak wygląda zabieg podania kwasu hialuronowego?

Zabieg polega na wstrzyknięciu wybranego preparatu z kwasem hialuronowym. Iniekcja wykonywana jest z miejscowym znieczuleniem, nie wymaga warunków sali operacyjnej.

Po zabiegu Pacjent powinien stosować okłady z zimna przez 24-48 godzin oraz zmodyfikować swoją aktywność fizyczną wg zaleceń lekarza.

Istnieje wiele preparatów z kwasem hialuronowym. Wybór odpowiedniego preparatu uzależniony jest od indywidualnych potrzeb pacjenta, decyzję podejmuje lekarz. 

Zalety zabiegu z kwasu hialuronowego

  • jest bezpieczną, efektywną metodą zwalczania objawów choroby zwyrodnieniowej
  • jest alternatywą dla leczenia sterydowego i nie obciąża stanu ogólnego Pacjenta (jak leki sterydowe)
  • nie wymaga hospitalizacji, jest wykonywany podczas wizyty lekarskiej
  • nie wymaga znieczulenia ogólnego
  • efekty kuracji utrzymują się przez wiele miesięcy

Przeciwskazania

kwas hialurynowy
  • zmiany skórne w miejscu podania
  • leczenie przeciwkrzepliwe
  • alergie

Możliwe skutki uboczne

  • ból i obrzęk stawu
  • przemijające uczucie niestabilności stawu

Specjaliści leczący to schorzenie

lek. Mateusz Przybycień Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu
dr n. med. Aleksander Sikora Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu

Odczuwasz ból? Nie wiesz co Ci dolega? Zadzwoń i porozmawiaj z konsultantką medyczną.

Zadzwoń 516 167 506

Weronika Borys

konsultantka medyczna

Skontaktuj się z nami