Blokada kręgosłupa – nieoperacyjne leczenie przewlekłego bólu kręgosłupa
Umów wizytęDla kogo przeznaczona jest blokada kręgosłupa ?
Blokada kręgosłupa jest przeznaczona dla pacjentów cierpiących na przewlekły ból pleców, który nie ustępuje po tradycyjnych metodach leczenia, takich jak leki przeciwbólowe czy fizjoterapia. Jest stosowana w przypadkach bólu związanym z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa, zapaleniem stawów kręgosłupa, urazami oraz bólami pooperacyjnymi. Może być również stosowana u osób z bólem spowodowanym dyskopatią lub uciskiem nerwów kręgosłupa. Blokada pomaga w zmniejszeniu bólu, stanów zapalnych i poprawie funkcjonowania pacjenta, umożliwiając kontynuowanie rehabilitacji i dalsze leczenie.
Przeciwbólowa blokada kręgosłupa znajduje również zastosowanie u osób cierpiących na tzw. ostry ból kręgosłupa. U tych osób należy się spodziewać szybkiego obniżenia poziomu bólu i napięcia mięśniowego w okolicy pleców.
Na czym polega działanie blokady kręgosłupa? Dlaczego plecy przestają boleć?
Blokada kręgosłupa to procedura medyczna polegająca na wstrzyknięciu leku przeciwbólowego, sterydowego lub znieczulającego bezpośrednio w okolicę nerwów lub stawów kręgosłupa, aby złagodzić ból. Zabieg ten powinien być przeprowadzany pod kontrolą obrazowania, takiego jak USG lub RTG, aby precyzyjnie umieścić igłę w odpowiednim miejscu. Po wstrzyknięciu leku, substancje te działają na zakończenia nerwowe lub stawy, co prowadzi do zmniejszenia stanu zapalnego i blokady przewodzenia sygnałów bólowych do mózgu.
Efekt działania blokady kręgosłupa polega na tym, że zmniejsza ona przekazywanie sygnałów bólowych z obszaru objętego zabiegiem, co w rezultacie prowadzi do ulgi w bólu pleców. W efekcie, pacjenci mogą odczuwać znaczną poprawę w zakresie bólu, co może również umożliwić dalszą rehabilitację i poprawę jakości życia.
Odczuwasz ból? Nie wiesz co Ci dolega? Zadzwoń i porozmawiaj z konsultantką medyczną.
Zadzwoń 516 167 506Weronika Borys
konsultantka medyczna
Czy blokada kręgosłupa jest niebezpieczna dla zdrowia pacjenta ?
Pomimo potencjalnych ryzyk np. w postaci reakcji alergicznej na leki, blokada kręgosłupa jest uważana za procedurę bezpieczną i skuteczną dla wielu pacjentów.
Na pozytywny efekt blokady ma wpływ doświadczenie specjalisty, przestrzeganie standardu dotyczącego sterylności pola zabiegowego oraz kontroli precyzji zabiegu poprzez wykorzystanie USG lub RTG do nawigacji igły zabiegowej.
Czym jest blokada diagnostyczna kręgosłupa?
Blokada diagnostyczna w obrębie kręgosłupa to procedura polegająca na wstrzyknięciu leku znieczulającego w określone miejsce w kręgosłupie w celu zidentyfikowania źródła bólu.
W trakcie zabiegu lekarz używa technik obrazowania, takich jak USG/ RTG, aby precyzyjnie umieścić igłę w pobliżu nerwów, stawów lub korzeni nerwowych. Po wstrzyknięciu leku, jeśli ból ustępuje, potwierdza to, że źródło bólu jest związane z określonym obszarem, co może pomóc w dalszej diagnozie i planowaniu leczenia. Blokada diagnostyczna jest użyteczna w przypadkach, gdy źródło bólu nie jest jednoznaczne lub gdy inne badania obrazowe nie dają pełnego obrazu. Umożliwia to dokładniejsze określenie przyczyny bólu i skuteczniejsze dostosowanie planu leczenia.
Jak wykonujemy blokady kręgosłupa w CRS Clinic ?
Blokada kręgosłupa jest przeprowadzana w kilku krokach, które zapewniają precyzyjne wprowadzenie leku w odpowiednie miejsce w kręgosłupie. Oto jak wygląda ten proces:
- Przygotowanie pacjenta – Pacjent zostaje poproszony o zajęcie wygodnej pozycji, zwykle leżąc na brzuchu lub boku, w zależności od lokalizacji blokady. Miejsce wkłucia jest dokładnie dezynfekowane, a pacjent może otrzymać znieczulenie miejscowe, aby zminimalizować dyskomfort związany z procedurą.
- Obrazowanie – Procedura jest przeprowadzana pod kontrolą ultrasonografii (USG), aby zapewnić precyzyjne umiejscowienie igły. To umożliwia lekarzowi monitorowanie w czasie rzeczywistym i dokładne prowadzenie igły do odpowiedniego miejsca w kręgosłupie.
- Wprowadzenie igły – Lekarz wprowadza cienką igłę w okolicę kręgosłupa, gdzie ma być wykonana blokada. Igła jest precyzyjnie umieszczana w pobliżu nerwów lub stawów kręgosłupa, w zależności od celu blokady.
- Wstrzyknięcie leku – Po prawidłowym umiejscowieniu igły, do jej wnętrza wprowadza się lek, który może być znieczulający (np. lidokaina) lub przeciwzapalny (np. steroidy). Lek ten działa na zakończenia nerwowe lub stawy, co prowadzi do złagodzenia bólu i stanu zapalnego.
- Monitorowanie i zakończenie – Po wstrzyknięciu leku, lekarz monitoruje pacjenta przez krótki czas, aby upewnić się, że nie występują reakcje niepożądane.
Kto wykonuje zabieg blokady kręgosłupa w CRS Clinic ?
Lek. Bartosz Czapski – specjalista neurochirurgii
Lek. Bartosz Czapski – specjalista neurochirurgii
W pracy zawodowej ukierunkowany m.in na stosowanie interwencyjnych metod leczenia bólu oraz neuromodulacji.
Leczy zachowawczo i operacyjnie:
– zespoły bólowe kręgosłupa (szyjnego, piersiowego i lędźwiowego) w przebiegu dyskopatii, niestabilności, urazów kręgów, choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa oraz przetrwałe zespoły bólowe po zabiegach operacyjnych;
– choroby nerwów obwodowych: guzy nerwów obwodowych, neuropatie po urazach nerwów, neuropatie cukrzycowe, po półpaścu, neuropatie po leczeniu onkologicznym (CIPN), zespoły wieloobjawowego bólu miejscowego kończyn dolnych oraz górnych (CRPS);
– zespoły bólowe twarzy i głowy: ból neuropatyczny twarzy, neuralgia trójdzielna, szyjnopochodne dolegliwości bólowe głowy.
Specjalista interwencyjnego leczenia bólu – absolwent Pain School International (Międzynarodowej Szkoły Leczenia Bólu) Budapeszt, Węgry.
Pierwszy i jedyny w Polsce Cetryfikowany Sonografista Interwencyjny z certyfikatem CIPS wydawanym przez Światowy Instytut Bólu (World Institute of Pain).
Absolwent studiów Medycyna Bólu na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Europejskiej Szkoły Neurochirurgii (Praga, Belgrad, Walencja, Moskwa).
W praktyce lekarskiej szeroko wykorzystuje mało inwazyjne metody leczenia i diagnozowania: blokady pod kontrolą USG lub RTG, kriolezję, termolezję, termolezję pulsacyjną. Współpracuje z najlepszymi w Polsce specjalistami od zaawansowanych metod leczenia chorób kręgosłupa, w tym metod endoskopowych.
Członek European Association of Neurosurgical Societies (Europejskiego Towarzystwa Neurochirurgów), World Institute of Pain, European Pain Federation, International Neuromodulation Society oraz Polskiego Towarzystwa Badań nad Bólem.
Lek. Miłosz Chwiałkowski – specjalista neurochirurgii
Lek. Miłosz Chwiałkowski – specjalista neurochirurgii
Członek European Association of Neurosurgical Societies (EANS) – Europejskiego Towarzystwa Neurochirurgii.
Uczestnik licznych kursów praktycznych organizowanych przez EANS m.in:
kurs Hands ON w Genewie
kurs Hands On w Brnie
Kurs Hands On w Lyonie.
Uczestnik kursów doskonalących organizowanych przez AO Spine “Anatomical Principles of Spinal Fusion” – wiodącej na rynku światowym organizacji szkolącej w zakresie leczenia złamań i schorzeń układu kostnego.
Autor publikacji naukowych z zakresu neurochirurgii.
Posiada bogate doświadczenie w zakresie kwalifikacji do leczenia zachowawczego oraz operacyjnego chorych ze schorzeniami kręgosłupa m.in: dyskopatii lędźwiowej, dyskopatii szyjnej, rwy kulszowej, rwy ramiennej, choroby zwyrodnieniowej, złamań kręgów oraz zespołów bólowych kręgosłupa.
W zależności od wskazań kwalifikuje i przeprowadza zabiegi mało inwazyjne (blokady) pod kontrolą USG: blokady stawów międzykręgowych, blokady stawów krzyżowo-biodrowych, blokady zewnątrzoponowe, blokady nerwów obwodowych.
Leczone choroby:
Ostre i przewlekłe zespoły bólowe kręgosłupa lędźwiowego
Ostre i przewlekłe zespoły bólowe kręgosłupa szyjnego
Dyskopatia odcinka szyjnego
Dyskopatia odcinka lędźwiowego
Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa
Rwa kulszowa
Rwa ramienna
Lek. Jakub Jankowski – specjalista neurochirurgii
Lek. Jakub Jankowski – specjalista neurochirurgii
Posiada bogate doświadczenie w stosowaniu sonochirurgicznych technik leczenia bólu w schorzeniach kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego.
Dzięki unikatowym umiejętnościom wykorzystania USG oraz jednoczesnego wykonywania iniekcji wykonuje sonochirurgiczne zabiegi będące skuteczną metodą eliminującą dolegliwości bólowe. W wielu przypadkach zabiegi te mogą być alternatywą dla leczenia operacyjnego. Umożliwiają Pacjentom powrót do aktywności, która nie była możliwa z powodu bólu.
Swoje szczególne zainteresowanie poświęca leczeniu bólu w przebiegu dyskopatii oraz zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. W zależności od źródła bólu wykonuje zróżnicowane blokady i zabiegi małoinwazyjne m.in.: blokady stawów międzykręgowych, blokady stawów krzyżowo-biodrowych, termolezje, kriolezje, blokady zewnątrzoponowe, blokady nerwów obwodowych, blokady przeciwmigrenowe.
W przypadku wskazań kwalifikację do zabiegu oraz sam zabieg przeprowadza na wizycie konsultacyjnej.
Członek: Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów, American Association of Neurosurgical Surgeons, North American Spine Society, Spine Intervention Society.
Nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.
Uczestnik licznych konferencji naukowych oraz kursów doskonalących.
Dr n.med. Tomasz Tykocki – specjalista neurochirurgii
Dr n.med. Tomasz Tykocki – specjalista neurochirurgii
Posiada wieloletnie doświadczenie w stosowaniu mało inwazyjnych, interwencyjnych metod leczenia bólu w ostrych i przewlekłych zespołach bólowych kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego.
W czasie konsultacji przeprowadza kwalifikację Pacjenta do leczenia przeciwbólowego za pomocą blokad wykonywanych pod kontrolą USG. W przypadku pozytywnej kwalifikacji zabieg jest wykonywany w czasie pierwszej wizyty Pacjenta.
Jest laureatem stypendium Światowej Organizacji Neurochirurgicznej WFNS w Londynie.
Odbył specjalistyczne staże neurochirurgiczne w Liverpoolu i Zurichu.
Wykształcenie:
2002 r. – 2007 r.: Uniwersytet Medyczny w Warszawie II Wydział Lekarski
2008 r. : Staż podyplomowy Wojskowy Instytut Medyczny Warszawa
2012 r. : doktorat: “Ocena skuteczności stymulacji jądra niskowzgórzowego u pacjentów z chorobą Parkinsona”
2014 r.: specjalizacja z neurochirurgii Insytut Psychiatrii i Neurologii Warszawa – najlepszy wynik z egzaminu specjalistycznego w roczniku
2019 r.: habilitacja: “Dynamiczne uszkodzenia rdzenia kręgowego w mielopatii szyjnej. Zastosowanie kinetycznego rezonansu magnetycznego i tensora dyfuzji (DTI).”
Leczone choroby:
Ostre i przewlekłe zespoły bólowe kręgosłupa lędźwiowego
Ostre i przewlekłe zespoły bólowe kręgosłupa szyjnego
Dyskopatia odcinka szyjnego
Dyskopatia odcinka lędźwiowego
Rwa kulszowa
Rwa ramienna
Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa
Bóle głowy
Wykonywane zabiegi:
Blokada stawów/ nerwów kręgosłupa w przebiegu choroby zwyrodnieniowej
Blokada stawów/ nerwów kręgosłupa w przebiegu dyskopatii
Blokada zewnątrzoponowa w zespołach bólowych kręgosłupa
Blokada stawu krzyżowo – biodrowego
Termolezja stawów kręgosłupa
Kriolezja stawów kręgosłupa
Jak długo działa blokada kręgosłupa?
Efekt obniżenia poziomu bólu po blokadzie kręgosłupa może się różnić w zależności od kilku czynników, takich jak rodzaj blokady, lokalizacja, przyczyna bólu i indywidualna odpowiedź pacjenta na leczenie.
Ogólnie można powiedzieć, że blokada jest środkiem leczniczym, którego efekty są krótko i średnioterminowe – powinny się utrzymywać od kilku tygodni do 3 – 4 miesięcy.
Jakie jest nasze doświadczenie ?
CRS Clinic jest specjalistycznym ośrodkiem ukierunkowanym na leczenie mało inwazyjne schorzeń ortopedycznych. Od 2018 wykonujemy i promujemy leczenie sonochirurgiczne – nieoperacyjne sposoby leczenia wykonywane pod kontrolą USG.
W rękach doświadczonych specjalistów tego typu metody leczenia znajdują szerokie zastosowanie i często oferują pacjentom alternatywę dla leczenia operacyjnego.
Nieprzerwanie, codziennie od 2018 roku zespół naszych sonochirurgów wykonuje dziesiątki zabiegów mało inwazyjnych, w tym kriolezji kolana, uwalniając pacjentów od bólu i pomagając wrócić do normalnego życia.
Dlaczego warto wykonać blokadę kręgosłupa w CRS Clinic ?
Blokada kręgosłupa może być wartościową metodą w leczeniu ostrego lub przewlekłego bólu kręgosłupa z kilku powodów:
- Skuteczne złagodzenie bólu – Blokada kręgosłupa może szybko i skutecznie zmniejszyć ból, który nie ustępuje po tradycyjnych metodach leczenia, takich jak leki przeciwbólowe czy fizjoterapia. Efekt znieczulenia i działania przeciwzapalnego leku prowadzi do znaczącej ulgi w bólu.
- Precyzyjne działanie – Dzięki precyzyjnemu wprowadzeniu leku (zabieg pod kontrolą USG/ RTG) w okolice nerwów lub stawów kręgosłupa, blokada może celować w źródło bólu, co zwiększa jej skuteczność w łagodzeniu objawów.
- Ograniczenie potrzeby stosowania leków – Długotrwałe stosowanie leków przeciwbólowych lub przeciwzapalnych może prowadzić do działań niepożądanych lub uzależnienia. Blokada kręgosłupa może zmniejszyć potrzebę stosowania tych leków, oferując skuteczną ulgę w bólu bez konieczności codziennego przyjmowania leków.
- Możliwość poprawy funkcji – Zmniejszenie bólu pozwala pacjentowi na poprawę funkcji i aktywności fizycznej, co może prowadzić do lepszej jakości życia i umożliwić skuteczniejsze przeprowadzenie rehabilitacji oraz innych metod leczenia.
- Wspomaganie diagnozy – Blokada kręgosłupa może również pomóc w diagnozowaniu przyczyny bólu. Ustąpienie bólu po blokadzie może potwierdzić, że źródło bólu jest związane z określonym obszarem kręgosłupa, co ułatwia dalsze planowanie leczenia.
Blokada kręgosłupa jest więc skuteczną, mało inwazyjną opcją leczenia, która może przynieść ulgę w bólu, umożliwić lepszą funkcję i pomóc w dalszym zarządzaniu problemem.
Czy blokada przeznaczona jest dla każdej osoby z objawami bólowymi kręgosłupa ?
Przeciwbólowa blokada kręgosłupa wykonana pod kontrolą USG lub RTG jest metodą przeznaczoną dla pacjentów cierpiących na ostry lub przewlekły ból kregosłupa. Zastosowanie blokady wymaga zakwalifikowania do tego zabiegu przez doświadczonego lekarza ortopedę lub neurochirurga.
Na podstawie wywiadu, badania ortopedycznego, wyników badań obrazowych lekarz doradzi w wyborze optymalnej metody obniżenia bólu (blokada, kriolezja).
Czy po zabiegu blokady kręgosłupa należy przebywać na zwolnieniu lekarskim ?
Nie ma potrzeby przebywania na zwolnieniu lekarskim L4 po zabiegu blokady kręgosłupa.
Bezpośrednio po zabiegu pacjent może funkcjonować podobnie jak przed zabiegiem – jedynym efektem zabiegu jest obniżenie lub wyeliminowanie dolegliwości bólowych.
Jak uchronić się przed nawrotem dolegliwości po blokadzie kręgosłupa ?
Efekt przeciwbólowy blokady należy wykorzystać do zwiększenia zakresu ruchu kręgosłupa oraz do zwiększenia elastyczności i siły mięśni całego tułowia.
Rekomendujemy uczestniczenie w programach rehabilitacyjnych, dzięki którym pacjent może podnosić poziom swojej aktywności i tym samym ograniczać postęp schorzenia.
Jak przygotować się do blokady kręgosłupa ?
Blokada kręgosłupa nie wymaga specjalnych przygotowań ze strony pacjenta. Po pozytywnej kwalifikacji i uzyskaniu zgody pacjenta lekarz, w czasie tej samej konsultacji, może przystąpić do przeprowadzenia procedury blokady pod kontrolą USG.
Po zabiegu pacjent może samodzielnie opuścić naszą klinikę.
Jaki jest koszt przeprowadzenia zabiegu blokady kręgosłupa ?
Koszt blokady kręgosłupa waha się od 480 zł do 1300 zł. Zależy to od typu blokady i lokalizacji schorzenia np. blokada diagnostyczna vs blokada zewnątrzoponowa. Do tego należy doliczyć koszt specjalistycznej konsultacji kwalifikacyjnej w wysokości 350 zł.