fbpx

Kriolezja kręgosłupa – nieoperacyjne leczenie przewlekłego bólu kręgosłupa

Umów wizytę

Dla kogo przeznaczony jest zabieg kriolezji kręgosłupa ? 

Zabieg kriolezji kręgosłupa lędźwiowego jest przeznaczony dla pacjentów cierpiących na przewlekły ból w dolnej części pleców, zwłaszcza związany z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa, stawów międzykręgowych  lub uszkodzeniem dysków (degeneracja dysku). Zabieg ten jest szczególnie polecany osobom, u których inne metody leczenia, takie jak farmakoterapia, fizjoterapia czy iniekcje przeciwbólowe, nie przyniosły wystarczającej ulgi.

Kriolezja kręgosłupa lędźwiowego jest dedykowana pacjentom, którzy chcą uniknąć operacji kręgosłupa lub z różnych powodów zdrowotnych nie kwalifikują się do bardziej inwazyjnych procedur chirurgicznych. Jest także stosowana w przypadkach bólu pourazowego lub pooperacyjnego, kiedy tradycyjne metody leczenia bólu nie są skuteczne.

Dodatkowo, zabieg ten może być odpowiedni dla osób, które mają zidentyfikowane źródło bólu, np. w postaci zapalenia lub uszkodzenia stawów kręgosłupa, i poszukują mniej agresywnych, mało inwazyjnych opcji leczenia bólu pleców.

Dlaczego kręgosłup przestaje boleć ? Jak działa kriolezja?

Podczas zabiegu kriolezji, gdy nerw jest zamrażany, temperatura w jego obrębie spada do bardzo niskich poziomów, co prowadzi do tymczasowego uszkodzenia komórek nerwowych. Proces ten powoduje, że zakończenia nerwowe, odpowiedzialne za przewodzenie bólu, tracą zdolność do przesyłania sygnałów bólowych do mózgu. 

Zamrażanie powoduje, że białka w nerwie ulegają tzw. denaturacji, a błony komórkowe stają się sztywne, co zakłóca funkcjonowanie nerwów. W efekcie, przewodzenie impulsów bólowych jest blokowane, co prowadzi do zmniejszenia odczuwania bólu. 

Kriolezja działa tymczasowo, ponieważ nerw może się powoli regenerować z czasem, a obniżenie lub zniesienie bólu może utrzymywać się nawet do 18 miesięcy. 

Odczuwasz ból? Nie wiesz co Ci dolega? Zadzwoń i porozmawiaj z konsultantką medyczną.

Zadzwoń 516 167 506

Weronika Borys

konsultantka medyczna

Jak wykonujemy zabieg kriolezji kręgosłupa w CRS Clinic ?

Pacjent zainteresowany zabiegiem kriolezji kręgosłupa musi zostać zakwalifikowany do tego zabiegu. Kwalifikacja odbywa się podczas konsultacji lekarskiej podczas której lekarz ocenia aktualnego stan pacjenta oraz wyniki badań obrazowych (RTG, MRI) .

Procedura kwalifikacyjna zakłada wykonanie tzw. blokady diagnostycznej stawu. Blokada diagnostyczna polega na celowanym i czasowym znieczuleniu nerwu odpowiedzialnego za wyzwalanie bólu w obrębie stawu. Efekt blokady diagnostycznej jest prognostykiem efektu kriolezji – pacjent może oczekiwać podobnego efektu przeciwbólowego. Różnica polega na utrzymywaniu się efektu przeciwbólowego w czasie: działanie blokady jest względnie krótkotrwałe (kilka tygodni), natomiast kriolezja działa średnio przez 12 miesięcy.

Po wykonaniu blokady i pozytywnej opinii pacjenta uzgadniany jest  termin zabiegu kriolezji. Sam zabieg trwa około 30 – 40 minut.

Kto wykonuje zabieg kriolezji kręgosłupa w CRS Clinic ?

Lek. Bartosz Czapski – specjalista neurochirurgii i mało inwazyjnych metod leczenia bólu kręgosłupa

Lek. Bartosz Czapski – specjalista neurochirurgii i mało inwazyjnych metod leczenia bólu kręgosłupa

W pracy zawodowej ukierunkowany m.in na stosowanie interwencyjnych metod leczenia bólu oraz neuromodulacji.

Leczy zachowawczo i operacyjnie:

– zespoły bólowe kręgosłupa (szyjnego, piersiowego i lędźwiowego) w przebiegu dyskopatii, niestabilności, urazów kręgów, choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa oraz przetrwałe zespoły bólowe po zabiegach operacyjnych;

– choroby nerwów obwodowych:  guzy nerwów obwodowych, neuropatie po urazach nerwów, neuropatie cukrzycowe, po półpaścu, neuropatie po leczeniu onkologicznym (CIPN), zespoły wieloobjawowego bólu miejscowego kończyn dolnych oraz górnych (CRPS);

– zespoły bólowe twarzy i głowy: ból neuropatyczny twarzy, neuralgia trójdzielna, szyjnopochodne dolegliwości bólowe głowy.

Specjalista interwencyjnego leczenia bólu – absolwent Pain School International (Międzynarodowej Szkoły Leczenia Bólu) Budapeszt, Węgry.

Pierwszy i jedyny w Polsce Cetryfikowany Sonografista Interwencyjny z certyfikatem CIPS wydawanym przez Światowy Instytut Bólu (World Institute of Pain).

Absolwent studiów Medycyna Bólu na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Europejskiej Szkoły Neurochirurgii (Praga, Belgrad, Walencja, Moskwa).

Stypendysta międzynarodowego programu szkoleniowego z zakresu stymulacji rdzenia kręgowego oraz zwojów czuciowych i nerwów obwodowych w dolegliwościach bólowych.

Obecnie w trakcie indywidualnego międzynarodowego programu mentorskiego z dziedziny zabiegów neuromodulacji i neurochirurgii czynnościowej realizowanego za pośrednictwem International Neuromodulation Society.

W praktyce lekarskiej szeroko wykorzystuje mało inwazyjne metody leczenia i diagnozowania: blokady pod kontrolą USG lub RTG, kriolezję, termolezję, termolezję pulsacyjną. Współpracuje z najlepszymi w Polsce specjalistami od zaawansowanych metod leczenia chorób kręgosłupa, w tym metod endoskopowych.

Członek European Association of Neurosurgical Societies (Europejskiego Towarzystwa Neurochirurgów), World Institute of Pain, European Pain Federation, International Neuromodulation Society oraz Polskiego Towarzystwa Badań nad Bólem.

Konsultuje pacjentów w języku polskim, angielskim i włoskim.

Lek. Jakub Jankowski – specjalista neurochirurgii i mało inwazyjnych metod leczenia bólu kręgosłupa

Lek. Jakub Jankowski – specjalista neurochirurgii i mało inwazyjnych metod leczenia bólu kręgosłupa

Lekarz Kliniki Neurochirurgii, Chirurgii Kręgosłupa i Nerwów Obwodowych USK.

Posiada bogate doświadczenie w stosowaniu sonochirurgicznych technik leczenia bólu w schorzeniach kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego.
Dzięki unikatowym umiejętnościom wykorzystania USG oraz jednoczesnego wykonywania iniekcji wykonuje sonochirurgiczne zabiegi będące skuteczną metodą eliminującą dolegliwości bólowe. W wielu przypadkach zabiegi te mogą być alternatywą dla leczenia operacyjnego. Umożliwiają Pacjentom powrót do aktywności, która nie była możliwa z powodu bólu.

Swoje szczególne zainteresowanie poświęca leczeniu bólu w przebiegu dyskopatii oraz zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. W zależności od źródła bólu wykonuje zróżnicowane blokady i zabiegi małoinwazyjne m.in.: blokady stawów międzykręgowych, blokady stawów krzyżowo-biodrowych, termolezje, kriolezje, blokady zewnątrzoponowe, blokady nerwów obwodowych, blokady przeciwmigrenowe.

W przypadku wskazań kwalifikację do zabiegu oraz sam zabieg przeprowadza na wizycie konsultacyjnej.

Członek: Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów, American Association of Neurosurgical Surgeons, North American Spine Society, Spine Intervention Society.
Nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.
Uczestnik licznych konferencji naukowych oraz kursów doskonalących.

Dr n.med. Tomasz Tykocki – specjalista neurochirurgii i mało inwazyjnych metod leczenia bólu kręgosłupa

Dr n.med. Tomasz Tykocki – specjalista neurochirurgii i mało inwazyjnych metod leczenia bólu kręgosłupa

Posiada wieloletnie doświadczenie w stosowaniu mało inwazyjnych, interwencyjnych metod leczenia bólu w ostrych i przewlekłych  zespołach bólowych kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego. 

W czasie konsultacji przeprowadza kwalifikację Pacjenta do leczenia przeciwbólowego za pomocą blokad wykonywanych pod kontrolą USG. W przypadku pozytywnej kwalifikacji zabieg jest wykonywany w czasie pierwszej wizyty Pacjenta. 

Jest laureatem stypendium Światowej Organizacji Neurochirurgicznej WFNS w Londynie. 

Odbył specjalistyczne staże neurochirurgiczne w Liverpoolu i Zurichu. 

Wykształcenie:

2002 r. – 2007 r.: Uniwersytet Medyczny w Warszawie II Wydział Lekarski 

2008 r. : Staż podyplomowy Wojskowy Instytut Medyczny Warszawa

2012 r. : doktorat: “Ocena skuteczności stymulacji jądra niskowzgórzowego u pacjentów z chorobą Parkinsona”

2014 r.: specjalizacja z neurochirurgii Insytut Psychiatrii i Neurologii Warszawa – najlepszy wynik z egzaminu specjalistycznego w roczniku

2019 r.: habilitacja: “Dynamiczne uszkodzenia rdzenia kręgowego w mielopatii szyjnej. Zastosowanie kinetycznego rezonansu magnetycznego i tensora dyfuzji (DTI).”

Leczone choroby:

Ostre i przewlekłe zespoły bólowe kręgosłupa lędźwiowego

Ostre i przewlekłe zespoły bólowe kręgosłupa szyjnego 

Dyskopatia odcinka szyjnego 

Dyskopatia odcinka lędźwiowego

Rwa kulszowa

Rwa ramienna

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa

Bóle głowy

Wykonywane zabiegi:

Blokada stawów/ nerwów kręgosłupa w przebiegu choroby zwyrodnieniowej

Blokada stawów/ nerwów kręgosłupa w przebiegu dyskopatii

Blokada zewnątrzoponowa w zespołach bólowych kręgosłupa

Blokada stawu krzyżowo – biodrowego

Termolezja stawów kręgosłupa

Kriolezja stawów kręgosłupa

Jakie jest nasze doświadczenie ?

CRS Clinic jest specjalistycznym ośrodkiem ukierunkowanym na leczenie mało inwazyjne schorzeń ortopedycznych. Od 2018 wykonujemy i promujemy leczenie sonochirurgiczne – nieoperacyjne sposoby leczenia wykonywane pod kontrolą USG. 

W rękach doświadczonych specjalistów tego typu metody leczenia znajdują szerokie zastosowanie i często oferują pacjentom alternatywę dla leczenia operacyjnego. 

Nieprzerwanie, codziennie od 2018 roku zespół naszych sonochirurgów (ortopedów, neurochirurgów) wykonuje dziesiątki zabiegów mało inwazyjnych, w tym kriolezji biodra, uwalniając pacjentów od bólu i pomagając wrócić do normalnego życia. 

  • Katarzyna Rejch

    Razem z mężem polecamy Pana Doktora Bartosza Czapskiego. Świetny diagnosta i wspaniały empatyczny lekarz.Wizyta u Pana Doktora to sama przyjemność .Cieszymy się że trafiliśmy do tej Kliniki .
  • Łukasz Stępień

    Doktor Bartosz Czapski świetny specjalista Bardzo dokładnie zapoznał się z dokumentami jakie dostarczyłem. Spokojne i dokładne omówienie problemu a co najważniejsze rozwiązanie go. Dostałem nowe życie dziękuje serdecznie!
  • Andrzej Sławiński

    Po długim okresie dolegliwości kręgosłupa i rwy kulszowej zaufałem opini pacjentów Dr. Bartosza Czapskiego i poddałem się zabiegowi w dn.20.04 23r. W CRS CLINIC. Miły sympatyczny lekarz. Udany zabieg. Ulga w bólu, dziękuję i polecam.
  • Ewa Mizerska

    Dr Jankowski zrobił na mnie doskonałe wrażenie. Jest to lekarz empatyczny, wszystko dokładnie wyjaśnia. Przedstawił mi wszystkie możliwe opcje i scenariusze dalszego leczenia. Poczułam, że jestem w dobrych rękach.
  • Sławomir Chabiera

    Jestem bardzo zadowolona z wizyty. Dr Jankowski na tyle uwolnił mnie od bólu kręgosłupa, że pierwszy raz od 1,5 miesiąca mogłam poruszać się bez kuli. Jest szalenie sympatycznym i bardzo profesjonalnym specjalistą.
  • Grażyna Szamałek

    Wizyta u neurochirurga Jakuba Jankowskiego miło mnie zaskoczyła,! Lekarz z powołania zaangażowany , kompetentny z optymalną diagnoza dla pacjenta. Bezposredni z wysoką kulturą osobista to rzadkość. Bardzo dziękuję i polecam. Pani rejestratorka ze wspaniałym ciepłym głosem cierpliwa i kulturalna,! jej postawa w pierwszym kontakcie zachęca.(ostoja spokoju)🌹
  • Obywatel GC

    Pan dr Jakub Jankowski to nie tylko wysoce profesjonalny, rzeczowy i konkretny specjalista, ale ludzki i otwarty człowiek. Bardzo dobrze prowadzi przez procedury medyczne, które wybitnie wręcz wykonuje. Poziom kultury osobistej, merytoryki i doświadczenia zawodowego Pana Doktora są na wyjątkowo wysokim poziomie. Dawno nie spotkałem takiego profesjonalisty. Serdecznie polecam!

Dlaczego warto wykonać kriolezję kręgosłupa w CRS Clinic ?

Zastosowanie kriolezji w przebiegu przewlekłego bólu kręgosłupa lędźwiowego oferuje wiele korzyści:

  1. Skuteczna redukcja bólu – Kriolezja działa na zakończenia nerwowe odpowiedzialne za przewodzenie bólu, co przynosi ulgę w przewlekłym bólu dolnej części pleców.
  2. Mała inwazyjność – Zabieg jest mało inwazyjny, nie wymaga dostępu operacyjnego, co oznacza krótszy czas rekonwalescencji i mniejsze ryzyko powikłań w porównaniu z operacją kręgosłupa.
  3. Szybki powrót do aktywności – Większość pacjentów może wrócić do normalnych zajęć w ciągu kilku dni po zabiegu, co sprawia, że kriolezja jest korzystną opcją dla osób, które chcą uniknąć długotrwałej przerwy w pracy czy codziennych obowiązkach.
  4. Długotrwała ulga – Efekty kriolezji mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy, co pozwala pacjentom na dłuższą poprawę jakości życia bez potrzeby stosowania ciągłych leków przeciwbólowych.
  5. Alternatywa dla operacji – Zabieg może opóźnić lub wyeliminować konieczność wykonania inwazyjnej operacji kręgosłupa, co jest szczególnie korzystne dla pacjentów, którzy chcą uniknąć chirurgii lub nie mogą się jej poddać ze względu na stan zdrowia.
  6. Bezpieczna metoda – Dzięki precyzyjnej kontroli nad procesem zamrażania nerwów, kriolezja jest bezpieczna i rzadko powoduje powikłania. Możliwość uszkodzenia innych tkanek jest minimalna.
  7. Możliwość powtórzenia – Jeśli ból powróci, zabieg można bezpiecznie powtórzyć, co daje pacjentowi elastyczność w długoterminowym zarządzaniu bólem kręgosłupa.

Lepsza kriolezja czy operacja kręgosłupa?

Nowoczesne podejście do leczenia przewlekłego bólu kręgosłupa niesie ze sobą wykorzystanie wszystkich dostępnych metod leczenia zachowawczego czyli nieoperacyjnego. Bezpośrednie wskazania do przeprowadzenia operacji kręgosłupa to obecnie: ciężkie objawy neurologiczne (porażenie mięśni, zaburzenia mikcji i defekacji) lub ból, którego pacjent nie jest w stanie tolerować. 

Wskazane jest zastosowanie wszelkich innych “narzędzi” do leczenia bólu takich jak np. rehabilitacja czy farmakoterapia. Obie z wymienionych “ścieżek leczenia” mają jednak swoje minusy – rehabilitacja jest procesem trwającym tygodnie lub miesiące natomiast stałe przyjmowanie leków grozi wystąpieniem skutków ubocznych. Na tym tle zastosowanie KRIOLEZJI ma niewątpliwe korzyści:

  • szybka ulga w bólu pozwala na swobodne poruszanie się i zwiększenie aktywności w tym zajęć rehabilitacyjnych
  • nie występują skutki uboczne w postaci np. substancji czynnych biologicznie. 

Czy kriolezja przeznaczona jest dla każdej osoby z objawami bólowymi kręgosłupa ?

Zabieg KRIOLEZJI kręgosłupa dedykowany jest osobom z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi najczęściej związanymi z chorobą zwyrodnieniową stawów kręgosłupa, dyskopatią lub innymi procesami degeneracyjnymi. 

Choć nie występują bezwzględne przeciwwskazania do wykonania zabiegu KRIOLEZJI to pacjent zawsze musi zostać zakwalifikowany do procedury przez doświadczonego specjalistę ortopedii lub neurochirurgii. 

Czy po zabiegu kriolezji kręgosłupa należy przebywać na zwolnieniu lekarskim ?

Nie ma potrzeby przebywania na zwolnieniu lekarskim L4 po zabiegu KRIOLEZJI kręgosłupa. 

Bezpośrednio po zabiegu pacjent może funkcjonować podobnie jak przed zabiegiem – jedynym efektem zabiegu jest obniżenie lub wyeliminowanie dolegliwości bólowych. 

Jak uchronić się przed nawrotem dolegliwości po kriolezji kręgosłupa ? 

Efekt przeciwbólowy zabiegu KRIOLEZJI należy wykorzystać do zwiększenia zakresu ruchu kręgosłupa oraz do zwiększenia elastyczności i siły mięśni całego tułowia. 

Rekomendujemy uczestniczenie w programach rehabilitacyjnych, dzięki którym pacjent może podnosić poziom swojej aktywności i tym samym ograniczać postęp zmian zwyrodnieniowych stawu. 

Zadaj nam dowolne pytanie. Nasza konsultantka medyczna z przyjemnością skontaktuje się z Tobą i doradzi.

Zadzwoń 516 167 506

Jak przygotować się do zabiegu kriolezji kręgosłupa ?

Zabieg KRIOLEZJI kręgosłupa nie wymaga specjalnych przygotowań ze strony pacjenta. Po pozytywnej kwalifikacji  umawiany jest dogodny termin zabiegu. Po zabiegu pacjent może samodzielnie opuścić naszą klinikę. 

Jaki jest koszt przeprowadzenia zabiegu kriolezji kręgosłupa ? 

Koszt zabiegu KRIOLEZJI kręgosłupa wynosi 2400 zł. Do tego należy doliczyć koszt konsultacji kwalifikacyjnej w wysokości 350 zł oraz wykonanie blokady diagnostycznej w cenie 550 zł.

Skontaktuj się z nami