Nieoperacyjne leczenie palca strzelającego – microtomia sonochirurgiczna

Umów wizytę

Dla kogo przeznaczony jest zabieg microtomii sonochirurgicznej palca strzelającego?

Zabieg microtomii sonochirurgicznej przeznaczony jest dla osób, u których występuje schorzenie nazywane palcem strzelającym (zamiennie palcem zatrzaskującym lub przeskakujący). Z reguły zabieg ten jest stosowany u osób u których zawiodły inne metody zachowawcze np. zastrzyk sterydowy. 

Jakie są przyczyny palca strzelającego

Palec strzelający jest wynikiem zapalenia i pogrubienia pochewki ścięgna, co powoduje jego trudności w swobodnym przesuwaniu się. Najczęściej przyczyną są mikrourazy wynikające z powtarzalnych ruchów, które prowadzą do przeciążenia ścięgien palców. Schorzenie częściej występuje u osób wykonujących pracę wymagającą intensywnej pracy rąk, jak np. pisarze, muzycy lub osoby pracujące fizycznie. Dodatkowo, choroby takie jak cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów czy dna moczanowa mogą predysponować do rozwoju palca strzelającego. Często występuje również u osób po 45. roku życia, u których elastyczność i regeneracja ścięgien są osłabione.

Objawy palca strzelającego

Objawy palca strzelającego obejmują przede wszystkim przeskakiwanie lub blokowanie palca podczas jego zginania i prostowania. Towarzyszy temu często uczucie „zatrzasku” lub „kliknięcia” w stawie, które może być bolesne. W niektórych przypadkach pacjenci odczuwają sztywność palca, szczególnie po dłuższym odpoczynku, jak np. po nocy. Z czasem może wystąpić bolesność w miejscu nasady palca oraz obrzęk, co utrudnia normalne funkcjonowanie dłoni. W zaawansowanych stadiach palec może utknąć w zgiętej pozycji i wymagać ręcznego wyprostowania.

  • Wiesława Jambor

    Bardzo dobre miejsce dla osób cierpiących na różne dolegliwości ortopedyczne – w moim przypadku palec trzaskajacy. Od Pana dr Mateusza Przybycienia uzyskałam szczegółową informację o mojej dolegliwości, poradę, skierowanie na zabiegi, a także Pan Doktor wykonał niezbędny zabieg. Wszystko odbyło się w bardzo profesjonalny sposób i w przyjaznej atmosferze. Należy tu wspomnieć o przemiłej obsłudze w recepcji. Polecam tę klinikę.
  • Ala Majka

    Sympatyczny Pan doktor Mateusz Przybycień skrupulatnie opowiedział o mojej chorobie. Następnie wykonał profesjonalnie i precyzyjnie zabieg. Z gabinetu wyszłam zadowolona.
  • Ewa Wójcicka

    Dwukrotnie byłam pacjentką Pana dr Mateusza Przybycień. Miałam problem „strzelającego” prawego kciuka. Wysoko oceniam wiedzę, profesjonalizm, podejście do pacjenta oraz same zabiegi. Cenowo- nie jest bardzo tanio, jednak zdrowie nie ma ceny a wszystko przeprowadzone prawie bezboleśnie z natychmiastową ulgą, Szczerze polecam i życzę wszystkiego dobrego dla całego zespołu CRS Clinic
  • Klaudia Rusin

    Serdecznie polecam konsultację u Doktora Mateusza Przybycienia. Doktor w rzeczowy i przystępny sposób wyjaśnia medyczne aspekty i proponuje wiele możliwości rozwiązania problemu. Atmosfera w klinice bardzo przyjemna. Polecam! 🙂
  • Anna Mikosz

    Pan Doktor jest przemiłym człowiekiem o bardzo dobrym kontakcie z pacjentem. Przeprowadził zabieg przecięcia troczka palca kciuka u mojego męża. Zabieg udany. Polecam wszystkim osobom z dolegliwością trzaskającego palca wizytę u Pana dr Piotra Truszewskiego.
  • Jacek Bieńkowski

    Chciałam bardzo podziękować Panu dr Piotrowi Truszewskiemu za udany zabieg, podejście do pacjenta, oraz wielki profesjonalizm. Szczerze polecam.
  • Aleksandra Paź

    Doktor P. Truszewski specjalista i lekarz z prawdziwego zdarzenia w jednym. Zjawisko dziś niezwykle rzadkie. Wizyta i sam zabieg odbyły się w cieplej i pełnej empatii atmosferze. Dolegliwości ustąpiły choć wiele wskazywało, że szanse na taki bieg zdarzeń niewielkie. Doktorze jeszcze raz dziękuję!
  • Anna D.

    Z usług korzystała mama Bożena. Doktor Piotr Truszewski to wspaniały lekarz z bardzo dużą wiedzą medyczną, delikatny, rozumiejący potrzeby pacjentów.

Diagnostyka palca strzelającego – szybko i bezboleśnie

Diagnoza palca strzelającego opiera się przede wszystkim na wywiadzie z pacjentem i ortopedycznym badaniu chorego palca. Lekarz pyta o objawy, takie jak przeskakiwanie palca, ból, oraz momenty, w których palec się blokuje. Podczas badania, lekarz może wyczuć zgrubienie wzdłuż ścięgna palca i ocenić jego ruchomość oraz pojawiający się „klik” podczas zginania i prostowania. Czasem lekarz poprosi pacjenta o wykonanie określonych ruchów dłoni, aby lepiej ocenić problem. 

Standardowo do potwierdzenia wstępnej diagnozy wykorzystuje się badanie ultrasonograficzne (USG). Badanie to oprócz potwierdzenia rozpoznania pomaga w ocenie zaawansowania schorzenia i wyboru metody leczenia. 

Jak wykonujemy zabieg microtomii sonochirurgicznej w CRS Clinic?

Przecięcie troczka zginaczy igłą w czasie procedury sonochirurgicznej pod kontrolą USG, zwane także microtomią sonochirurgiczną, jest mało inwazyjnym zabiegiem, który odbywa się w kilku etapach:

  1. Przygotowanie pacjenta – Zabieg przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych, stosując znieczulenie miejscowe, które zapewnia komfort pacjenta. Skóra nad dłonią i palcem jest dokładnie dezynfekowana.
  2. Monitoring USG – Pod kontrolą USG lekarz wizualizuje troczek zginaczy (więzadło trzymające ścięgno), ścięgna oraz inne struktury anatomiczne dłoni, aby precyzyjnie zlokalizować miejsce, gdzie dochodzi do ucisku i blokowania ruchu ścięgna.
  3. Wprowadzenie igły – Cienka, specjalistyczna igła jest wprowadzana przez skórę w odpowiednie miejsce nad pochewką ścięgna, również pod kontrolą USG, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia innych struktur.
  4. Przecięcie troczka – Za pomocą igły lekarz delikatnie przecina troczek zginaczy, co uwalnia ścięgno i przywraca jego swobodny ruch. Dzięki precyzyjnej kontroli USG lekarz dokładnie widzi, w jaki sposób igła oddziałuje na tkanki, co pozwala na skuteczne i bezpieczne przecięcie.
  5. Zakończenie zabiegu – Po przecięciu troczka igła jest usuwana, a miejsce wkłucia może być zabezpieczone opatrunkiem. Ponieważ zabieg jest mało inwazyjny, nie wymaga nacięcia skóry i pacjent może wrócić do normalnych czynności w krótkim czasie.

Cała procedura trwa krótko, zwykle kilkanaście minut, a pacjent odczuwa ulgę w objawach niemal od razu po zabiegu.

Odczuwasz ból? Nie wiesz co Ci dolega? Zadzwoń i porozmawiaj z konsultantką medyczną.

Zadzwoń 516 167 506

Weronika Borys

konsultantka medyczna

Kto wykonuje zabieg microtomii w CRS Clinic?

Lek. Mateusz Przybycień – specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu

Lek. Mateusz Przybycień – specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu

Zajmuję się leczeniem zachowawczym i operacyjnym m.in. schorzeń kończyny górnej.  Szczególnym obszarem mojej specjalizacji jest sonochirurgia. Sonochirurgia to tzw. zabiegi małoinwazyjne wykonywane pod kontrolą aparatu ultrasonograficznego (USG).

Zainteresowałem się sonochirurgią, ponieważ dzięki niej bardzo często można pomóc pacjentom, dla których jedyna alternatywa to interwencja chirurgiczna. Tymczasem zabiegi sonochirurgiczne są praktycznie bezbolesne, wykonywane w znieczuleniu miejscowym cienką igłą pod kontrolą USG. Nie ma konieczności hospitalizacji, nie ma blizn pooperacyjnych. Pacjent na drugi dzień może wrócić do czynności dnia codziennego.

Właściwa diagnoza i leczenie zajmują czas. Dlatego wizyta u mnie trwa aż 30 minut. Podczas wizyty badam Pacjenta klinicznie i potwierdzam rozpoznanie za pomocą USG. Podczas jednej wizyty, po zakwalifikowaniu Pacjenta mogę wykonać zabieg barbotażu – całość procesu stanowi  zupełnie nową jakość w podejściu do leczenia zwapnień barku.

Jestem absolwentem I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Od początku kariery ortopedycznej pracuję w Klinice Traumatologii i Ortopedii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Na moim koncie znajduje się wiele publikacji naukowych, otrzymałem też nagrodę “Award of the President of Polish Society of Hypertension”. Posiadam licencję lekarską PZPN. Konsultuję pacjentów anglojęzycznych. Moją wiedzę i doświadczenie potwierdza wiele ukończonych specjalistycznych szkoleń związanych z dziedziną mojej specjalizacji. M.in.:

  • Ultrasonografia narządu ruchu – poziom zaawansowany – MSP Pakt, Bydgoszcz
  • Ultrasonografia układu mięśniowo-szkieletowego – zabiegi pod kontrolą USG – SpotMed, Warszawa
  • Interaktywne Warsztaty Ultrasonograficzne – MSK, Białystok
  • Diagnostyka USG kolana – kurs praktyczny dla średnio zaawansowanych – Roztoczańska Szkoła Ultrasonografii, Zamość
  • Blokady centralne i okołokręgosłupowe pod kontrolą USG – CEM, Warszawa
  • USG MSK, kończyna górna – CEDUS, Warszawa
  • USG w ortopedii i reumatologii – CEDUS, Warszawa
  • Diagnostyka ultrasonograficzna narządu ruchu z elementami reumatologii – Roztoczańska Szkoła Ultrasonografii, Zamość
  • Warsztaty praktyczne z endoprotezoplastyki stawu kolanowego – SMPC, Warszawa
  • Pokrywanie ubytków skóry w obrębie kończyny dolnej – PoznańLab, Poznań
  • Kończyna górna – ręka i nadgarstek. Praktyczne aspekty leczenia złamań – CEMED, Warszawa
  • One Day Trauma – Stryker, Warszawa
  • Reumatologia w pigułce dla ortopedów – CEMED, Warszawa

Lek. Piotr Truszewski – specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu

Lek. Piotr Truszewski – specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu

Wieloletnie doświadczenie ortopedy chirurga zdobywał w Klinice Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Uniwersytetu Medycznego w Warszawie.

Od kilku lat specjalizuje się w sonochirurgicznym, mało inwazyjnym leczeniu stawów kończyny górnej. Szczególnym obszarem zainteresowania jest nieoperacyjne leczenie zespołu cieśni nadgarstka (zabieg hydrodekompresji) oraz leczenie palca strzelającego. W codziennej praktyce szeroko wykorzystuje swoje bogate doświadczenie w diagnozowaniu ultrasonograficznym (USG) oraz wykorzystaniu aparatury USG w leczeniu nieoperacyjnym. 

Kwalifikuje Pacjentów do zabiegów hydrodekompresji oraz microtomi sonochirurgicznej. 

W CRS Clinic stosuje zasadę “jeden specjalista – jedna wizyta” – w czasie jednej konsultacji przeprowadza badanie kliniczne, diagnostykę USG oraz leczenie sonochirurgiczne. 

Ściśle współpracuje z zespołem fizjoterapeutycznym zapewniając Pacjentowi kompleksową opiekę.

Jakie jest nasze doświadczenie?

CRS Clinic jest specjalistycznym ośrodkiem ukierunkowanym na leczenie mało inwazyjne schorzeń ortopedycznych. Od 2018 wykonujemy i promujemy leczenie sonochirurgiczne – nieoperacyjne sposoby leczenia wykonywane pod kontrolą USG. 

W rękach doświadczonych specjalistów tego typu metody leczenia znajdują szerokie zastosowanie i często oferują pacjentom alternatywę dla leczenia operacyjnego. 

Nieprzerwanie, codziennie od 2018 roku zespół naszych sonochirurgów wykonuje dziesiątki zabiegów mało inwazyjnych uwalniając pacjentów od bólu i pomagając wrócić do normalnego życia. 

Od 2024 roku rozszerzyliśmy ofertę zabiegów sonochirurgicznych o microtomię w przebiegu palca strzelającego. Przez kilka miesięcy wykonaliśmy kilkadziesiąt takich zabiegów pomagając pacjentom wrócić do pełnej sprawności. 

Dlaczego warto wykonać microtomię w CRS Clinic?

Przeprowadzenie przecięcia troczka zginaczy palca pod kontrolą USG (microtomia sonochirurgiczna) daje pacjentowi wiele korzyści:

  1. Mała inwazyjność – Zabieg nie wymaga tradycyjnego nacięcia skóry, co minimalizuje ryzyko infekcji i skraca czas rekonwalescencji.
  2. Precyzja – Dzięki kontroli USG lekarz dokładnie widzi struktury anatomiczne, co pozwala na precyzyjne przecięcie troczka bez ryzyka uszkodzenia sąsiednich tkanek, takich jak nerwy czy naczynia krwionośne.
  3. Szybka ulga w objawach – Pacjenci często odczuwają natychmiastową poprawę, gdy ścięgno zostaje uwolnione, co przywraca normalną ruchomość palca i eliminuje ból oraz blokowanie palca.
  4. Minimalny dyskomfort – Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, co minimalizuje dyskomfort zarówno podczas procedury, jak i po niej.
  5. Krótki czas zabiegu – Cała procedura trwa kilkanaście minut, a pacjent może wrócić do codziennych czynności w krótkim czasie, co czyni ją wygodną alternatywą dla tradycyjnej operacji.
  6. Brak szwów i blizn – Ponieważ nie ma potrzeby wykonywania nacięć chirurgicznych, nie ma również potrzeby zakładania szwów, a po zabiegu nie pozostają widoczne blizny.
  7. Niższe ryzyko powikłań – Dzięki precyzyjnej wizualizacji troczka zginaczy pod USG, ryzyko uszkodzenia innych struktur oraz wystąpienia powikłań jest minimalne w porównaniu do tradycyjnej chirurgii.

Jakiego efektu można się spodziewać po wykonaniu microtomii?

Pacjent po sonochirurgicznym przecięciu troczka zginaczy przy palcu strzelającym może oczekiwać kilku pozytywnych efektów:

  1. Natychmiastowa ulga w blokowaniu palca – po przecięciu troczka ścięgno odzyskuje swobodę ruchu, co eliminuje „zatrzaskiwanie” i blokowanie palca podczas jego zginania i prostowania.
  2. Zmniejszenie bólu – z uwagi na uwolnienie ucisku ścięgna, ból, który towarzyszył ruchom palca, powinien stopniowo ustępować, często już po samym zabiegu.
  3. Przywrócenie pełnej ruchomości – pacjent może odzyskać pełny zakres ruchu palca bez ograniczeń związanych z blokowaniem ścięgna, co poprawia codzienne funkcjonowanie ręki.
  4. Brak rekonwalescencji – dzięki mało inwazyjnemu charakterowi zabiegu, pacjent zwykle może natychmiast wrócić do normalnych aktywności.
  5. Długotrwały efekt – w większości przypadków przecięcie troczka pod kontrolą USG prowadzi do trwałej poprawy, z niewielkim ryzykiem nawrotu objawów.

Zadaj nam dowolne pytanie. Nasza konsultantka medyczna z przyjemnością skontaktuje się z Tobą i doradzi.

Zadzwoń 516 167 506

Czy microtomia przeznaczona jest dla każdej osoby z objawami palca strzelającego?

Zabieg sonochirurgicznej microtomii palca strzelającego jest dedykowany dla wszystkich pacjentów, u których występuje to schorzenie. Zakwalifikowanie pacjenta do leczenia tą metodą następuje w trakcie konsultacji połączonej z diagnostyką ultrasonograficzną (USG). 

Czy po zabiegu microtomii należy przebywać na zwolnieniu lekarskim?

Nie ma potrzeby przebywania na zwolnieniu lekarskim L4 po zabiegu microtomii palca strzelającego. 

Zwolnienie może zostać wystawione przez lekarza na prośbę pacjenta w przypadku np. wykonywania przez niego wyjątkowo ciężkiej fizycznie pracy zawodowej. 

Jak przygotować się do zabiegu microtomii?

Przeprowadzenie zabiegu microtomii nie wymaga specjalnych przygotowań ze strony pacjenta. W przypadku potwierdzenia rozpoznania oraz pozytywnej kwalifikacji zabieg może zostać przeprowadzony w czasie pierwszej wizyty w naszej klinice. 

Jaki jest koszt przeprowadzenia zabiegu microtomii? 

Koszt przeprowadzenia zabiegu microtomii wynosi 900 zł. Do całkowitych kosztów należy doliczyć koszt wizyty kwalifikacyjnej, w czasie której wykonujemy również diagnostykę ultrasonograficzną (USG) – koszt 360 zł.

Skontaktuj się z nami